برای مشاهده لیست بروز قیمت فرش ها کلیک نمایید : پنجشنبه ۹۹/۷/۳

فرش کاشان
کارخانه فرش ماشینی کاشان
به علت نوسانات قیمت فرش ماشینی ، لطفا تا اطلاع ثانوی قبل از خرید جهت استعلام قیمت جدید محصولات با واحد فروش و سفارشات در ارتباط باشید.

» مناسبترین نخ برای فرش ماشینی

مناسبترین نخ برای فرش ماشینی چیست

پیشتر گفتیم که سه نوع نخ جهت بافت فرش ماشینی مورد نیاز است . نخی برای تار ( که در طول فرش استفاده می شود ) ، نخی برای پود ( که در عرض فرش به کار می رود ) و نخهای رنگی یا نخ خاب ( که طرح یا نقشه فرش توسط آنها بافته می شود ) . اما به ندرت می دانیم که نخ مناسب فرش ماشینی کدام نخ بوده و چگونه قابل شناسایی و تشخیص می باشد .

 

نخ خاب یا همان نخی که در ظاهر فرش قابل مشاهده است ، مهمترین فاکتور تمایز در فرشهای ماشینی است . نخ های رنگی که از روی فرش با رنگ های متفاوت دیده می شود و رنگها و طرح های نقشه بافته شده را شکل می دهد . این نخها در نخستین سالهای تولید فرش ماشینی منحصرا از جنس پشم بود .

 

به احتمال زیاد تاکنون دریافته اید که مهمترین نخ در تولید فرش ماشینی ، همان نخ خاب می باشد . در اینجا با سایر ویژگیهای نخ خاب نیز به طور اجمالی ، آشنایی مختصری دریافت خواهیم کرد .

 

ویژگیهای نخ مناسب فرش ماشینی

داشتن ویژگیهایی مانند مقاومت بالا در برابر اشعه UV ، مقاومت در برابر حرارت و نور و استحکام بالا ، در سالهای اخیر مورد استقبال شدید مردم به خصوص در ایران قرار گرفته است . ماده اولیه تولید الیاف اکریلیک ( یعنی اکریلونیتریل ) در خارج از ایران تولید می شود و برای خرید این مواد سالیانه دهها میلیون دلار ، ارز از کشور خارج می شود . در داخل ایران شرکت پلی اکریل اصفهان تنها کارخانه تولید الیاف اکریلیک بوده که نهایتا قادر به برآورده کردن 15% از مقدار مورد نیاز الیاف مصرفی می باشد . مواد اولیه الیاف مصنوعی ، پس از ورود به کارخانه های مجهز و پیشرفته ، تحت عملیاتی منحصر به فرد و پیچیده به انواع الیاف ( استیپل یا فیلامنت ) تبدیل می شود . ولی از آنجاییکه تعداد این کارخانه ها در منطقه انگشت شمار بوده و از سویی دیگر با توجه به این نکته که تعداد کارگاههای تولید انواع فرش ماشینی بسیار متعدد و فراوان است ، این امر یک ناهماهنگی بین عرضه و تقاضا ایجاد کرده و مشکلات عدیده ای در سر راه تولید کننده و مصرف کننده قرار می دهد .

بیشتر بخوانید : همه اطلاعات مرتبط با شانه فرش ماشینی

 

فرش های اکریلیک چه مزایایی دارند ؟

فرشهای اکریلیک نسبت به سایر فرشهای مصنوعی مانند پلی پروپیلن یا بی سی اف ، دوام و طول عمر بیشتری داشته و با مرورزمان دچار آب رفتگی یا کوتاه شدگی نمی شوند .

در مقایسه با فرشهای پلی استر ، فرش اکریلیک بسیار نرم تر ، لطیف تر و روشن تر بوده و در حین دست کشیدن روی آن زیر دست دانه دانه شده و داخل هم کلاف نمی شوند . برخلاف فرشهای پلی استر، فرش اکریلیک بوی مواد نفتی نمی دهد و  رنگهای بکار رفته در آن  اکثرا زنده و شاداب و شفاف بوده و در برابر شست و شو و سایش ، حرارت های غیرمستقیم مانند کتری یا ظرف داغ مقاومت بسیار بالایی داشته و قیمت آن نیز از فرش پلی استر به مراتب بالاتر است .

البته با وجود تورم شدید موجود در بازار در ماههای اخیر ، فرشهای اکریلیک مشکلات زیادی در بحث تولید و صادرات داشته و همچنین به علت پرزدهی بالا ، مشکلات زیست محیطی و عدم چرخه برگشت سریع به طبیعت در کشورهای دیگر مورد استقبال زیادی از طرف مردم قرار نگرفته و تولیدکنندگان فرش ماشینی دچار مشکل شده اند .

 

فرش های پلی استر چه مزایایی دارند ؟

نخ فیلامنت پلی استر با داشتن ویژگیهایی مانند فاقد آسیب رسانی به سلامتی ، مقاومت بالا در برابر حرارت و رطوبت ، عدم رشد قارچ  و باکتری ، پایداری در شرایط اسیدی ، عدم حساسیت زایی ، ثبات بالای نوری و سایشی و قابلیت کاربرد به عنوان چله ، پود و نخ خاب فرش ماشینی در سایر کشورها جایگزین نخ اکریلیک قرار گرفته است و با این روند مصرف ، در ایران نیز بزودی بهترین نخ پلی استر خواهد بود . رنگهای رنگ شده پلی استر در ابتدا بسیار براق و شفاف و زنده به نظر می رسند ولی متاسفانه در مدت کوتاهی پس از مصرف ، حالت نرم خود و شفافیت رنگهای خود را از دست داده و سفت و کدر می شوند .

 

ویژگیهای فرش پشمی

فرش پشمی به دلیل ویژگیهای ساختاری بسیار نرم بوده و در اثر رفت و آمد تغییر حالت چندانی ندارد . فرش پشم که از قدیم الایام در بیشتر مناطق ایران استفاده می شده است ، مانند عایقی است که در تابستان خنک و در زمستان گرم می باشد . اما حساسیت زا بودن این جنس برای برخی افراد و نیز قیمت بالای آن ، عملا تولید این فرش را از رده خارج کرده است . هرچند در سالهای اخیر کارشناسان با ترکیب الیاف مصنوعی با پشم به محصولاتی رسیده اند که معایب این فرش را به کمترین میزان رسانده اند ، با این حال اکثر تولیدات فرش ماشینی ایران در حال حاضر از جنس اکریلیک می باشد .

 

به دلیل اینکه الیاف مصنوعی اکریلیک ضمن شباهت زیاد ساختاری به الیاف پشم ، نسبت به پشم قیمت بسیار مناسبتری داشته و کیفیت بسیار بالایی هم دارد ، از اوایل دهه 60 میلادی که تولید فرشهای ماشینی در جهان در حال شکل گیری بود ، به عنوان ماده اولیه تولید مورد استفاده قرار گرفت .

 

جمع بندی مطالب :

مصرف کنندگان فرش ماشینی سلایق متنوعی دارند و روزانه طرحها و نقشها و رنگ بندی های جدیدی به بازار عرضه می شود . اکثر کاربران با دسترسی به دنیای مجازی ، به همه موجودیهای روز بازار جهانی ، می توانند جدیدترین تولیدات را ببینند و طبیعتا این امر باعث تنوع بسیار بالا در انتخاب فرش ماشینی می شود . با توجه به موارد ذکر شده فوق می توان دریافت که با وجود مزایا و معایب هر نوع فرش از اکریلیک گرفته تا پشم یا پلی استر ، نهایتا تا چند سال آینده نخهای پلی استر جایگزین انواع دیگر خواهند شد . و با پیشرفتهایی که در این زمینه روزانه انجام می شود ، پیش بینی کارشناسان مبنی بر این است که هر سه نوع نخ به کار رفته در فرش ماشینی ، به خصوص نخ تار و نخ پود ، از جنس پلی استر خواهد شد.

برچسب
'نخ مناسب فرش ماشینی' , 'نخ خاب', 'ویژگی نخ اکریلیک' , 'ویژگی نخ پلی استر' , 'ویژگی فرش پشم'
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی فرش کاشان
•  خدمات پس از فروش فرش کاشان
•  بهترین کیفیت فرش ماشینی
•  شیوه های پرداخت فرش کاشان
•  هنگام خرید اینترنتی فرش چگونه اعتماد کنیم ؟
•  قیمت بروز فرش ماشینی کاشان
مشاوره و پشتیبانی فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه