برای مشاهده لیست بروز قیمت فرش ها کلیک نمایید : شنبه ۰۰/۹/۱۳

فرش کاشان
کارخانه فرش ماشینی کاشان
به علت نوسانات قیمت فرش ماشینی ، لطفا تا اطلاع ثانوی قبل از خرید جهت استعلام قیمت جدید محصولات با واحد فروش و سفارشات در ارتباط باشید.

» تمامی اطلاعات فنی از شانه فرش ماشینی

اطلاعاتی که درباره شانه فرش باید بدانید

شاید شما هم یکی از کسانی باشید که برای خرید فرش مورد نیاز منزلتان به فروشگاههای فرش ماشینی مراجعه کرده اید و به احتمال زیاد در هنگام انتخاب قالی ، شانه فرش ماشینی برای شما دارای اهمیت بالایی می باشد و همانطور که می دانید قالی ها دارای شانه های مختلفی می باشد که می توان به فرش 700 شانه ، 1000 و 1200 شانه اشاره داشت.

 

ولی آیا دلیل این نامگذاری شانه فرش را میدانید؟

در اینجا بطور خلاصه علت این نامگذاری شرح داده می شود :
هر یک از دستگاههای بافندگی فرش ماشینی ( صرف نظر از مدل دستگاه ) مجهز به قطعه ای به نام شانه بافندگی میباشد. این شانه در جلو دستگاه بر روی قطعه دیگری به نام دفتین نصب شده است و دارای تعداد زیادی دندانه می باشد. طول شانه به اندازه عرض بافت دستگاه بوده که معمولا 3 متر و در بعضی دستگاههای جدید بافندگی 4 و یا حتی در دستگاههای جدید 5 متر است.


تراکم دندانه ها روی شانه یا به عبارت دیگر تعداد دندانه ها در واحد متر روی شانه در دستگاههای  مختلف با همدیگر فرق می کند . روی دستگاه بافندگی 700 شانه تعداد این دندانه ها 500 عدد در هر متر می باشد . در دستگاههای 700 شانه تعداد  دندانه ها 700 عدد در متر و در 1000 شانه و 1200 شانه به همین ترتیب 1000 و 1200 عدد در هر واحد متر می باشد. بنابراین هرچه تراکم شانه بیشتر باشد یا به عبارت دیگر تعداد دندانه ها بیشتر باشد ، تعداد نخهای عبور داده شده از این دندانه ها بیشتر شده و در نتیجه تعداد گره های بافت در عرض فرش بیشتر مِی گردد و به عبارت دیگر فرش ظریف تر به نظر می رسد . در واقع در فرش  700شانه تعداد گره های بافته شده در یک متر از عرض فرش برابر 700 گره می باشد .

 

شانه فرش ماشینی

حتما تا این لحظه مفهوم شانه و تراکم را به خوبی شناخته اید . اگر بطور خلاصه بخواهیم یادآوری کنیم : به تعداد گره های بافته شده در یک  متر از عرض یک فرش ماشینی ، شانه و به تعداد گره های بافته شده در یک متر از طول یک فرش ماشینی ، تراکم گفته می شود .  شانه فرش به ریزی نقشه و طرح آن مربوط می شود . هرچه فرش شانه بیشتری داشته باشد ریزبافت تر و شلوغ تر بوده و اصطلاحا به آنها دستباف گونه گفته می شود .


فرشهای ماشینی که در ابتدای راه اندازی دستگاههای بافندگی در کاشان بافته می شد 320 و 350 شانه بود که دستگاههای آن توسط شرکتهای واندویل و تکسیما تولید می شد . اما با پیشرفت تکنولوژی به مرور فرشهای 440 ، 500 ، 700 ، 1000 و 1200 شانه روانه بازار شد . و در حال حاضر جدیدترین فرش بافته شده در کاشان 1500 شانه می باشد .

حال ببینیم که چگونه می توانیم شانه و تراکم واقعی یک فرش را پیدا کنیم ؟
بیشتر مردم عقیده دارندکه تعداد شانه یک فرش علت گران بودن قیمت آن بوده و وقتی فروشنده ادعا کند این فرش 1000 شانه یا فرش 1200 شانه است ، چگونه صحت گفته ی او را تشخیص دهیم

 

تشخیص تراکم و شانه فرش ماشینی

روش تشخیص این موضوع بسیار ساده است : وقتی می گوئیم این فرش 1000 شانه است یعنی با شمارش گره ها در 10 سانتی متر از عرض ( 10%)  به عدد 100 خواهیم رسید .
هر چه تراکم فرش بیشتر باشد ، فرش سفت تر و سنگین تر می شود . برای تشخیص تراکم یک فرش یک تفاوت اساسی با روش تشخیص شانه وجود دارد و آن اینست که تراکم را در نصف فرش محاسبه کرده و برای اعلام ، آن را در 3 ضرب می کنند تا تراکم اصلی فرش بدست آید . پس وقتی می گویند تراکم فرش 3000  است یعنی باید در یک متر از طول آن 3000 گره وجود داشته باشد تا با محاسبه ضریب 3 ،  این عدد صحیح باشد . پس با شمارش گره ها در 10 سانتیمتر از طول فرش 100 گره وجود خواهد داشت و در 5 سانتیمتر 50 گره .


باید دقت کنیم که این تراکم مربوط به عرض فرش بوده و اصطلاحی که معمولا به عنوان تراکم فرش به کار برده می شود مربوط به طول فرش است که نشان دهنده تراکم گره ها در واحد طول فرش است و با این عدد نباید اشتباه شود . بنابراین وقتی گفته می شود که فرش 700 شانه است یعنی تراکم گره در یک متر عرض فرش برابر 700  می باشد و هنگامی که گفته می شود " فرش 1000 شانه " یعنی تراکم شانه ( تراکم گره ) در عرض دستگاه ( در عرض فرش ) 1000 می باشد . طبیعتا هرچه تعداد شانه بیشتر باشد فرش ظریفتر بوده و قیمت بالاتری دارد و حتی آخرین دستگاه بافندگی  1500 شانه می باشد .

نکات قابل ملاحظه برای محاسبه شانه و فرش

همانطور که گفته شد با یک نگاه دقیق به تکه ای کوچک از یک فرش ماشینی و شمارش تارهای افقی و عمودی می توان شانه و تراکم فرش ماشینی را محاسبه نمود . البته در مورد فرشهای شانه و تراکم پایینتر برای پیدا کردن تراکم واقعی فرش ، به خاطر نوع دستگاه بافندگی تعداد گره های طولی در 2 ضرب می شود .

 

خلاصه مطلب :

نکته قابل ملاحظه این است که به علت فشردگی بافتها و فاصله کم بین دو گره شمارش گره ها باید با دقت فراوانی انجام شود . چرا که کوچکترین خطایی در یک سانتیمتر ، ضرب در صد شده  و خطای ما را تا صد برابر می کند . حالا که با ورود انواع  فرشهای ماشینی در طرحها و رنگها و کیفیت بالا و قیمت پایین ،  فرشهای دستبافت تقریبا از محدوده خرید اکثر مردم ایرانی خارج شده است ، باید سعی خریداران بر این باشد که حتی الامکان در زمان خرید فرش ماشینی همه نکات مربوط به شناسایی شانه و تراکم فرش را مد نظر قرار داده تا خریدی متناسب و رضایتمند داشته باشند . حتی ممکن است برخی فروشندگان با زبان بازی شما را به خرید فرشهای چینی یا ترک کیفیت پایین تشویق کنند . مراقب باشید تا فریب این فروشندگان را نخورید . ضمن این که درخصوص  فرش های جدید با گلهای برجسته که عموما تولید ترکیه بوده و ظاهر بسیار فریبنده ای دارند ، باید توجه کنید که برجستگی این گلها فقط تا اولین شست و شو دوام داشته و بنابراین برای منزل انتخاب مناسبی نبوده و تنها برای محیط کار تا حدودی مناسب است . مثلا این نوع فرش برای نشستن کودک راحت نیست و ضمنا شست و شوی راحتی هم ندارد . این نوع فرشها پس از مدتی استفاده برجستگی خود را از دست داده و همسطح می شوند و چون سطح توخالی آنها بیش از برجستگیشان می باشد بعد از مدتی استفاده و در اثر عبور و مرور  بسیار نازک شده و شکل اولیه خود را از دست می دهند . عمر مفید اکثر فرشهای ماشینی 4 الی 5 سال می باشد و با یک انتخاب صحیح و حساب شده می توان فرشی خریداری کرد که در در پایان 5 سال نیز همان کیفیت اولیه را داشته باشد .

برچسب
'شانه فرش' , 'فرش 700 شانه' , 'فرش 1000 شانه' , 'فرش 1200 شانه' , 'تشخیص شانه و تراکم'
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی فرش کاشان
•  شرایط بازگشت یا عودت فرش
•  درباره گروه تجاری فرش ماشینی کاشان
•  ارسال سریع فرش و ارسال رایگان فرش ماشینی به سراسر کشور
•  حمل و نقل در فرش کاشان
•  ضمانت اصل بودن فرش ماشینی
مشاوره و پشتیبانی فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه